• Bakllava

Bakllava

Perberesit per brumin:
5 veze,
1 gote vaj,
1 gote qumesht, dhe
Disa kokrra kripe,
Miell sipas nevojes.

Pergatitja:
I ndan 3 te verdha te vezeve dhe 2 veze te plota ja qet qumeshtin, vajin, kripen. I perzien ja qet miellin e bene brume jo shume i fort me qen pastaj i ndan me 4 kulac secilin kulac e ndan ne 15 goglat keshtu qe behen 60 gjithsej.
Tani ne tepsi hedhim pak miell dhe i rendit kulacet i mbulon dhe i len me pushu 1ore ne vend te nxet jo ftoft.
Pastaj i t’hollojme nje nga nje me niseshte. Pastaj 5 kulac i bene pet te madhe e sperkat me margarin te shkrire dhe ja qet ne skaj harxhin, i lakojme skajet dhe e mbeshtjell keshtu vazhdon deri ne fund pastaj e lyejm mbi te teren me margarin dhe e pjek ngadal.

Derguar nga Naxhija

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

Leave a Reply