• Bakllava në Formë Roleje

Bakllava në Formë Roleje

Perberesit:
1 pako peta te gatshme.

Per mbushjen:
Plazma keska te bluar,
Arra te grimcuara
Kokos,
Margarin per lyerje.

Per sherbetin:
4 gota sheqer,
3 gota uje.

Pergatitja:
Te gjitha i hedh ne nje ene sipas deshires dhe i perziejme. Pastaj e marrim nga nje pete e shtrijme, ja qesim pak hargj dhe e bejme rrotull me t’hollues te holl dhe pastaj e kapim te dy anet dhe e trusim deri sa te behet ne forme (te rrudhet) e heqim ngadale prej t’holluese dhe pastaj e prejme ne copa. E shkrijme gjysme margarini dhe i lyejme copat dhe e pjekim. Per sherbetin nevojitet 4 gota sheqer dhe 3 uje e vlojme deri 10 minuta.

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply