• Biskota shtëpie

Biskota shtëpie

Perbersit:

150 gr gjalpë të shkrirë
½ gotë uji vaj
1 vezë
5 lugë gjelle sheqer pluhur
4 lugë gjelle niseshte
1/2 pluhur pjekurinash
1 sheqer vanilje Podravka
miell
Plus:
kakao
bajame të copëtuara
etj arra.

Pergatitja:

Bëjmë bashkë të gjithë përbërësit e lartcekur, duke formuar një brumë të butë. Biskotave u japim format që dëshirojmë dhe i rendisim në tepsinë e mbuluar me letër kuzhine.

Për biskotat ngjyrë kafe, ndajmë anash pak nga brumi dhe në fund i shtojmë kakao e i bëjmë biskotat.

Biskotat e përgatitura kështu piqen në furrën e parangrohur në 200 gradë për 15-20 min.

Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

2 Responses

  1. eebest8 best says:

    “Thanks for your write-up on this website. From my own personal experience, many times softening upward a photograph may provide the photography with a little an artistic flare. Often however, the soft blur isn’t precisely what you had under consideration and can quite often spoil an otherwise good picture, especially if you anticipate enlarging the item.”

  2. “One thing I would like to say is car insurance cancelling is a dreaded experience and if you are doing the appropriate things like a driver you may not get one. A number of people do obtain notice that they have been officially dumped by their particular insurance company and several have to scramble to get more insurance after having a cancellation. Low cost auto insurance rates usually are hard to get following a cancellation. Having the main reasons regarding auto insurance cancelling can help people prevent completely losing in one of the most vital privileges obtainable. Thanks for the thoughts shared by means of your blog.”

Leave a Reply