• Bombica

Bombica

Përbërësit:
700 gr biskota të bluara, 500 ml qumësht, 250 gr margarinë, 5 lugë gjelle kakao, 200 gr kokos, 5 lugë gjelle sheqer.

Përgatitja:
Së pari 700 gr keksa i vëmë në një enë të thellë dhe në të vendosim 5 lug kako dhe 5 lug sheqer i përziejmë.

Pastaj margarinën (gjalpin) e shkriejmë së bashku me 500ml qumësht dhe këtë masë e vendosim mbi keksat e bluara, i përziejmë derisa të bashkohet masa (sipas dëshirës masës mund t’i hedhim edhe arra të bluara).

Pastaj i marrim keksat dhe i bëjmë në formë të rrumbullakët dhe i lyejmë me kokos të gjitha me radhë. Vendosen në tepsi dhe lihen të qëndrojnë rreth një ore që të forcohen pak.

Receta të ngjajshme...

7 Responses

 1. Handsome says:

  289382 289714Would adore to always get updated fantastic web site ! . 396098

 2. 839107 485423This post post created me feel. I will write something about this on my blog. 324389

 3. 197752 369133Hey there! Great stuff, do keep us posted when you finally post something like that! 586415

 4. 350229 598921Hello! I merely would like to give a huge thumbs up for the great information youve here on this post. I may be coming back to your weblog for far more soon. 246132

 5. 485036 971130Straight towards the point and nicely written! Why cant everybody else be like this? 790619

 6. 604403 502124 There are some fascinating points in time in this write-up but I dont know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I appear into it further. Good write-up , thanks and we want a lot more! Added to FeedBurner as properly 177202

 7. ini says:

  604087 335951Flexibility means your space ought to get incremented with the improve in number of weblog users. 880089

Leave a Reply