• Buke Kollomoqe

Buke Kollomoqe

Përbërësit:
1 kg miell misri
700ml. ujë
3-4 lug gjelle kos

Udhëzimet:
Në  drasën e gatimit e hedhim miellin e misrit dhe ne mesin e tijë  fillojmë  ta zbrazim ujin e vëluar duke e perzirë  vazhdimisht me lugë druri gjër sa mielli e pin gjith ujin. Kur kjo masë  fillon të  ftohët pak ather fillojmë me e mledh brumin në  topth, cilin e nxheshim disa herë  vertikalisht dhe horizontalisht dhe në fund e stypim duke ia dhan formen e bukës. Bukën e nxheshur  dhe të formuar e vendosim me kujdes në  tepsi të  lyer me vaj, pastaj e lujmë  sipri me kos  dhe e pjekim  afër  një  orë në temperaturë  më të lartë . Kjo është  mynyra  e moqme  tradicionale e gatimit të  bukës kollomoqe cila kërkon shum kujdes dhe perkushtim por unë  kam  provuar  mënyren më  të  lehtë  të  këtij gatimi dhe suksesi nuk ka munguar, pra njëjtit përbërës e njëjta procedurë  por me ujë  të  ftohtë.

Receta të ngjajshme...

11 Responses

 1. wow, awesome post.Really thank you! Great.

 2. 733665 539177Overall, politicians are split on the issue of whether Twitter is a lot more for business or personal use. The very first thing may be the fact which you can build up quite a large following of folks. 590716

 3. gitano says:

  783442 933005As soon as I detected this internet internet site I went on reddit to share some with the enjoy with them. 629781

 4. 392366 376392hello!,I like your writing so significantly! share we communicate extra approximately your post on AOL? I require an expert in this space to solve my issue. Perhaps that is you! Searching ahead to see you. 328671

 5. prognation says:

  240529 202184I conceive this web web site contains some rattling fantastic info for every person : D. 509874

 6. 585562 685235Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boringK I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on! 521875

 7. Caco-2 assay says:

  314470 469809An fascinating discussion may be valued at comment. I do believe which you simply write read more about this subject, it may not often be a taboo subject but normally persons are too couple of to dicuss on such topics. To a higher. Cheers 859455

 8. array says:

  702380 750058What a lovely weblog page. I will surely be back once again. Please maintain writing! 878299

 9. 786283 745743Woh I like your content material , saved to bookmarks ! . 476728

 10. 226989 285196Superb weblog here! Also your site loads up quick! What host are you utilizing? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as swiftly as yours lol 356959

 11. iq color says:

  865816 585670appreciate the effort you put into getting us this details. Was looking on google and identified your post randomly. 5841

Leave a Reply