• Çorbë me lulelakër

Çorbë me lulelakër

Përbërësit:

2 vezë
1 lulelakër
5 gota ujë
3 lugë të gjellës miell
1 gotë qumësht
2 lugë të gjellës gjalpë
1 lugë të gjellës salcë
1 qepë
nane
kripë
biber i kuq

Pergatitja:

Lulelakrën e pastroni e grini në copa të vogla dhe e vendosni në një tenxhere, përmbi ia derdhim ujin e vakët.

E vendosni në zjarrë për zierje, e zieni derisa të zbutet, pas zbutjës e vendosni në blendar për zvogëlim.

Në anën tjetër në tenxhere e shkrini gjalpin, qepën e prerë dhe e fërgoni pastaj ia shtoni miellin dhe e përzieni derisa ti ndrojë ngjyra.

Lulelakrën e vendosni prap në të një njejtën tenxhere duke ia shtuar qumështin dhe përzierjën e përgatitur.

Përzierjës dhe lulelakrës ia shtoni kripën, biber e kuq dhe e përzieni rreth 5 minuta.

Pastaj çorbën e përgatitur e derdhni në pjata për shërbim.

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Many thanks

Leave a Reply