• Embelsirë me Kokos dhe Grizë

Embelsirë me Kokos dhe Grizë

Përbërësit për brumin:

 • 4 vezë,
 • 1 gotë qumësht,
 • 1 gotë vaj,
 • 1 gotë,
 • miell,
 • 3 lugë kakao,
 • 1 pecivë.

Për fillin:

 • 1 liter qumëesht,
 • 7 lugë grizë,
 • 200gr kokos,
 • 2 sheqer vanile.

Përgatitja:
Përgatitisim brumin nga përbërësit që kemi përmend më lartë, pastaj gjysmën e brumit e hedhim në tepsi dhe e pjekim derisa te forcohet pak.
Pastaj e heqim prej shporetit dhe ja shtojmë përbërjen e fillit dhe brumin tjetër. Përsëri e fusim në furrë derisa të pjeket.

Përgatitja e fillit:
E marrim qumështin e hedhim ë një enë dhe e vendosim mbi zjarrë që të vloj.
Prej masës së qumështit ndajmë 100ml dhe ja shtojme grizën, e përzijemë. Pasi që të vloj qumështi ja shtojmë girzën dhe e lëmë mbi zjarrë derisa të trashet. Kësaj mase ja shtojmë edhe dy sheqer vanilet. E heqim nga zjarri dhe pasi që të ftohet pak ja shtojmë kokosin.

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply