• Gjellë me thjerrëza

Gjellë me thjerrëza

Perbersit:

1 qepë
2 selino
2 karrota
2 thelpinj hudhre
60 ml vaj ulliri
1 lugë çaji rigon i tharë PODRAVKA
1 gjethe dafine
1 lugë çaji borzilok
1 kanace domate të shtypura
kripë dhe piper i zi
1.7 l ujë
30 ml uthull
400 gr spinaq
500 gr thjerrëza.


Pergatitja:

Në një tenxhere të madhe nxejmë vajin në zjarr me temperaturë mesatare.

Shtojmë qepën, karrotat dhe selinon; gatuajmë dhe përziejme derisa qepa të zbutet.

Shtojmë hudhrën, gjethen e dafinës, origanon dhe borzilokun dhe gatuajmë edhe për dy minuta.

I përziejmë thjerrëzat brenda dhe shtojmë ujin dhe domatet.

Pasi që fillon të vlojë zvogëlojmë temperaturën e zjarrit dhe e lëmë te vlojë për së paku 1 orë.

Kur është gati për t’u servuar përziejmë me spinaqin dhe gatuajmë derisa të tkurret. Shtojmë uthullën, kripën dhe piperin.

Ju Befte mir!

Receta të ngjajshme...

2 Responses

  1. “Hi, I log on to your new stuff like every week. Your humoristic style is awesome, keep doing what you’re doing!”

  2. eebest8 says:

    “Thank you for your blog post.Thanks Again. Much obliged.”

Leave a Reply