• Gjellë peshku

Gjellë peshku

Perbersit:

3-4 copa peshq
3-4 copa qepë
4 lugë gjelle salcë domatesh
2-3 lugë gjelle miell
gjethe dafine
thelpinj hudhre
mëlmesa.

Pergatitja:

Peshku pastrohet, pritet në copa, kriposet dhe fërgohet pak në vaj.

Qepët e grira imët fërgohen në tigan të thellë me vaj. Kur të jenë zbutur, ia shtojmë salcën e domateve, kripën, vegetën dhe miellin. I fërgojmë mirë të gjitha dhe në fund i shtojmë 2-3 gota uji me ujë. Gjella lihet të ziej për 15 min.

Pastaj, peshqit i rendisim në një tavë të thellë. Sipër ia hedhim masën e zier. Shtojmë edhe thelpinjtë e hudhrës të prerë, piper të zi e dafinë.

Shtojmë gjithashtu edhe një gotë ujë. E vëmë në furrën e parangrohur në 200 gradë për 45-50 min, ose varësisht si e doni gjellën.

Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply