• Gjevrek Special

Gjevrek Special

Përbërësit:
 • 250 gr miell
 • 25 gr maja
 • 30 gr gjalpë (të butë)
 • 15 gr kripë
 • 350 ml qumësht
 • 15 gr sheqer
Përgatitja:
Punoni brumin derisa të mos ju ngjitet në duar dhe lëreni që të dyfishojë vëllimin për gati 2 orë.
Brumin e ardhur punojeni sërish dhe ndajeni në pjesë të barabarta.
Secilës nga copat e brumit jepini formën e një topi më pas sheshojeni me pëllëmbën e dorës.
Me anë të një gote të vogël hapni një rreth në mes.
Kështu veproni me të gjitha pjesët. Lërini për gati 20 minuta që të pushojnë.
Më pas, në një tenxhere me ujë që vlon, hidhni 1 lugë gjelle sheqer dhe pak sodë buke.
Ziejini për 6 sekonda secilin nga gjevrekët duke i kthyer nga njëra anë dhe nga tjetra.
Vendosini sipër një peshqiri kuzhine që t’u thithë ujin.
Më pas vendosini në një tavë pjekjeje.
Me anë të një furçe lyejini me të bardhën e vezës, sipas dëshirës mund t’i spërkasni me fara të ndryshme.
Piqini në furrën e ndezur paraprakisht në 260 gradë për 15 deri 25 minuta.
Tani janë gati për tu servirur në pjatë.
Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

8 Responses

 1. “Hey, thanks for the post.Really looking forward to read more. Much obliged.”

 2. 263204 550159Disgrace on the search Google for now not positioning this put up higher! Come on over and discuss with my site. 892683

 3. 854313 773474The planet are truly secret by having temperate garden which are generally beautiful, rrncluding a jungle that is surely surely profligate featuring so a lot of systems by way of example the game courses, golf method and in addition private pools. Hotel reviews 446129

 4. 19563 28936Just a smiling visitant here to share the enjoy (:, btw outstanding style . 517238

 5. prognation says:

  26108 999783Outstanding blog here! Also your web internet site loads up rapidly! What host are you employing? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol 865688

 6. 989933 177669This internet site is usually a walk-through you discover the details it suited you about this and didnt know who need to have to. Glimpse here, and you will undoubtedly discover it. 755151

 7. XXX Children says:

  544421 526152Woh I enjoy your content material , saved to favorites ! . 387162

 8. 1233 799900Superb editorial! Would like took pleasure the particular following. Im hoping to learn to read a great deal far more of you. Theres no doubt that you possess tremendous awareness and even imagination. I happen to be quite highly fascinated using this critical details. 272903

Leave a Reply