• Gullash viçi në mënyrën bavareze

Gullash viçi në mënyrën bavareze

Përbërësit:

400gr qepë të kuqe
1 karrota
4 patate te medha
1kg mish viçi
4 lugë gjalpë
kripë dhe piper i zi
2 lugë koncentrat domateje
1 lugë piper të kuq
Gjysmë luge kumin të bluar
600 ml lëng mishi
4 lugë magdanoz te grire
pak arrëmyshk
100gr salce kosi.

Pergatitja:

Qepën dhe pataten i qëroni dhe i pritni në kube. Mishit i qitni kripë dhe piper sipas shijes dhe i fërgoni në gjalpë derisa të skuqen. I qitni në pjatë dhe i lini anash.

Në yndyrë të mishit fërgoni qepën dhe shtoni karotën të prerë në rrathë. I shtoni mishin, përzieni koncentratin e domates pastaj i qitni specin e bluar dhe kumnin.

I fërgoni duke i përzier herë pas here rreth 5 minuta, pastaj i shtoni pataten, i qitni lëngun e mishit dhe i leni të vlojnë 90 minuta.

Në fund shtoni majdanozin e grirë, pak arra myshku dhe salcën e kosit.

Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply