• Gurabia me Sherbet

Gurabia me Sherbet

Përbërësit:
2 vezë, 2 filgjan te vegjel sheqer, 2 filgjan vaj, sipas nevojes miell, ½ pluhur për pjekje.

Sherbeti:
9 filgjan sheqer, 11 filgjan ujë, lëng limoni.

Përgatitja:
Perziejme vezen me sheqerin,shtojme vajin dhe me pas shtojme miell me pluhurin per pjekje.

Miell shtojme gradualisht derisa te behet nje brum I bute te cilin e punojme me dore,nga brumi formojme toptha memadhesi te arres dhe te cilet I zgjasim pak.

Radhisim ne tepsi te palyer me yndyre, pjekim ne 200-220 grade derisa te marrin ngjyre te kuqrremt.

Ne nderkohe perziejme ujin me sheqerin,te ftohet derisa te shkrihet sheqeri,pra nuk e ziejme fare.

Pasi te piqen gurabiet, i qesim sherbetin e ftohte,gurabiet e nxehta dhe leme te mpje masa sheqerbetin.

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply