• Jahni me qepë për iftar

Jahni me qepë për iftar

120 min 5 servime

Përbërësit:

  • 800 gram mish viçi
  • 400 gramë qepë të vogla
  • 10 thelbi hudhër
  • 2 lugë vaj ulliri
  • 1 lugë gjalpë
  • 1 lugë gjelle pastë domate
  • 1 lugë çaji uthull
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji biber të zi
  • 1 fletë dafine

Përgatitja:

Lani mishin e kuq në shumë ujë dhe thajini me një peshqir letre.

Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere të thellë. Merrni mishin e viqit dhe gatuajeni në zjarr të lartë derisa të thithë lëngun e vet.

Shtoni ujë të nxehtë sa duhet për të mbuluar mishin dhe vazhdoni gatimin në zjarr mesatar në tenxheren ku e lini kapakun të hapur.

Qëroni qepët dhe hudhrat dhe lërini të gjitha.

Shtoni pastë domate, thelpinët e hudhërës, uthull, kripë, biber dhe fletën e dafines në mishin e zbutur dhe përzieni.

Shtoni mjaftueshëm ujë të nxehtë për të kaluar një gisht të trashë dhe vazhdoni gatimin në nxehtësi të ulët. Shtoni gjalpë herë pas here për t’i dhënë një qëndrueshmëri dhe aromë.

Kur qepët dhe hudhrat të zbuten, shërbejeni të nxehtë me salcën e domates.

Receta të ngjajshme...