• Kek i lehtë me susam

Kek i lehtë me susam

50 min 1 servime

Përbërësit:

  • 3 gota miell
  • 1 pako pluhur për pjekje
  • 1 pako vanilinë
  • 1 lugë çaji sode buke
  • 1⁄2 filxhan vajë
  • 1.5 gota qumësht
  • 1.5 gota sheqer
  • 3 vezë
  • 4-5 lugë fara susami
  • Pak lëvore portokalli

Përgatitja:

Thyjeni vezët në një enë të thellë. Shtoni sheqerin pluhur dhe skuqeni derisa të skuqen pak.

Pastaj vazhdoni të skuqni, duke vendosur lëvozhgën e portokallit, qumështin dhe vajin.

Shijoni dhe shtoni sode buke, dhe miell.

Lyjeni një tub me madhësi të madhe ose të mesme. Derdhni brumin e tortës në të.

Spërkatni shumë susam në të gjithë brumin.

Piqeni në furrë të parangrohur 170 gradë për 35 minuta. Atëherë mund ta merrni nga furra duke kontrolluar me kruese dhëmbësh.

Receta të ngjajshme...