• Kek me banane

Kek me banane

Përbërësit:

  • 70 gr gjalpë,
  • 4 lugё sheqer,
  • 2 vezë,
  • 4 banane,
  • 1 qese Pluhur pjekje,
  • pak kripë,
  • 100 gr çokollatë,
  • 250 gr miell.

Hapat:

Gjaltpi tundet me sheqer, shtohen vezёt, bananet e bёra pure, pluhuri pёr pjekje dhe pak kripё.

Pёrziheni mirё me njё lugё druri, shtoni çokollatёn e zezё tё thyer nё copa tё vogla, pastaj miell dhe e gjithё kjo sё bashku pёrzihet mirё.

Nё njё kallёp tё mbuluar me letёr pёr pjekje derdhet pёrzierja e pёrgatitur.

Piqet rreth 20 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 220 gradё celsius.

Receta të ngjajshme...