• Kek me Qokollate

Kek me Qokollate

Përbërësit:

  • 250g miell
  • 100g sheqer
  • 100ml qumësht
  • 120g gjalpë
  • 2 vezë
  • 150g çokollatë e errët
  • 1 lugë çaji pluhur pjekjeje (peciv, levito, baking powder)

Përgatitja:
Shkrihet çokollatë në një tigan sebashku me gjalpin.
Në një tas, me mikser rrahim vezet me me sheqer deisa te fryhen per afro 5 min, pastaj shtojme qumështin, çokollatën me gjalpë dhe e perzijme mire. Hedhim miellin dhe pluhurin pjekes dhe e përzijme mirë.
Brumin e pergatitur e hellim ne gota për muffins dhe fusim ne furre te piqet në 180 gradë për rreth 20 minuta.

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply