• Krelanë me Speca

Krelanë me Speca

Përbërësit:
2 vezë
100gr djath
130ml qumësht
80ml vaj misri
3 sepca
150gr miell
100gr miell misri
1/3 pluhur për pjekje

Përgatitja:
Së pari specat prehen në katrore të vogla dhe skuqen në vaj ulliri për 2-3min.
Në anën tjetër vezët tundim pak dhe ia shtojmë qumështin, vajin pastaj millërat dhe pluhurin për pjekje. Në fund shtojmë specat dhe djathin e coptuar. Vendosim në tepsi, piqet ne 180°C rreth 30-40min.

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply