• Lakra në tavë

Lakra në tavë

Përbërësit:

  • 1/2 kg mish i kuq
  • 2-3 copa qepë
  • kripë dhe piper i zi
  • vaj
  • karrota
  • spec i kuq
  • kungulleshka
  • patëllxhan
  • lakër
  • domate.

Përgatitja:

Mishin e kaurdisim në pak vaj në një tenxhere bashkë me qepët.

U shtojmë kripë dhe vegetë dhe e lëmë të ziej me kapak të mbyllur për 3 minuta.

Pastaj shtojmë perimet e grira: karrotë, spec të kuq, kungulleshkë, patëllxhan, lakrën e grirë. E përziejmë dhe i shtojmë piper të kuq dhe në fund një domate të copëtuar!

I shtojmë ujë të vluar aq sa ta mbulojë gjellën për një gisht. E lëmë të vlojë për rreth një orë me kapak të mbyllur.

Pas një ore e hedhim gjellën në tavë dhe sipër i hedhim copa domatesh e spec të gjelbër. E fusim në furrë derisa të marrë ngjyrë më të theksuar.

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...