• Llokuma për 15 minuta

Llokuma për 15 minuta

15 min 6 servime

Përbërësit:

  • 1 filxhan bollgur
  • 1 filxhan sheqer pluhur
  • 700 ml.qumësht
  • 1.5 lugë niseshte

Për dekorim:

  • 1 gotë çaji  kokos

Përgatitja:

Merrni bollgur, niseshte dhe sheqer në një tenxhere të vogël dhe përzieni mirë.

Shtoni qumështin në të dhe rrihni mirë. Filloni gatimin duke i përzier dhe trazuar deri sa të trashet dhe heqeni nga zjarri.

Ndani ëmbëlsirën tuaj në gota . Lëreni të ftohen për të paktën 2 orë në frigorifer dhe në mënyrë ideale për 4 orë.

Pas ftohjes, hiqeni me kujdes atë nga kupa dhe prerë në feta dhe lyeni atë në kokosit.

Dekorojeni dhe shërbeni ashtu siç dëshironi.

Receta të ngjajshme...