• Pallaqinka me mjaltë

Pallaqinka me mjaltë

49 min 10 servime

Përbërësit:

  • 2 vezë
  • 1/2 filxhan sheqer pluhur
  • 2 gota ujë
  • 1.5 gota qumësht
  • 2 lugë vaj luledielli
  • 1 pako pluhur pjekje
  • 1 pako vanilje
  • 1 majë kripë
  • 2 lugë vaj luledielli

Për shërbim:

  • 3 lugë mjaltë

Përgatitja:

Merrni 2 vezë dhe gjysmë gote sheqer në një tas përzierje të thellë.

Rrihini derisa sheqeri të shkrihet dhe përzierja të bëhet  kremoze.

Vendosni 2 lugë vaj dhe 1.5 gota qumësht në përzierjen me vezë dhe rrihni përsëri.

Hidhni 2 gota miell, 1 pako pluhur pjekje, 1 pako vanilinë dhe një majë kripe në përzierje.

Rrihni derisa të merrni një qëndrueshmëri të qetë.

Për të gatuar petullën e parë hedhni në tiganin vaj luledielli. Shtoni një lugë të vogël masë

Ndizni nxehtësinë e zjarrit. Gatuajeni në të dy anët petullat

Përsëriteni të njëjtin proces deri sa të përfundojë masa .

Mund të vendosni gjalpë në petullat që keni servirur në pjatën e shërbimit dhe të bëni mjaltë, shijoni vaktin tuaj.

Receta të ngjajshme...