• Patate në furrë

Patate në furrë

50 min 4 servime

Përbërësit:

  • 3 patate të mëdha
  • 4 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 lugë çaji qimon
  • 1 lugë çaji biber pluhur
  • 1 lugë rozmarinë të thatë
  • 3 thelbinjë  hudhër
  • 2 gjethe dafine
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji mustardë

Përgatitja:

Ngroheni furrën tuaj në 200 gradë.

Pasi të keni larë patatet tërësisht, prerë feta mollë ose kube.

Në një enë të vogël, përzieni vajin e ullirit, hudhrën e grirë, mustardën dhe të gjitha erëzat.

Hidhni sipër patatet që keni prerë dhe sigurohuni që të gjitha patatet të përhapen në të.

Përhapni letër me yndyrë në një fletë pjekje dhe përhapni patatet dhe vendosini në furrën e parangrohur.

Pas 30 minutash, patatet do të gatuhen.

Receta të ngjajshme...