• Patate të bëra në menyrë speciale

Patate të bëra në menyrë speciale

55 min 4 servime

Përbërësit:

  • 6 patate të mesme
  • 1 gotë qumësht
  • 2 degëz kekik
  • 4 lugë vaj ulliri
  • 1 lugë çaji kripë
  • 2 lugë çaji biber të zi
  • 1 gotë kaqkavall të grirë

Përgatitja:

Qëroni patatet. Pritini unazën me unazë, as shumë të hollë dhe as shumë të trashë. Në një enë, përzieni me vaj ulliri, kripë dhe biber.

Lyjeni tepsinë tuaj me pak gjalpë. Rregulloni gjysmën e patateve. Spërkatni me kaqkavall mes tyre. Vendosini sipër patatet e mbetura.

Përzieni qumështin dhe erëzat në një enë të veçantë.

Hidhni sipër feta patate dhe kujdesuni që të përhapen të gjithë.

Piqeni në furrë të parangrohur 200 gradë derisa të gatuhen patatet.

Largojeni nga furra dhe skuqini ato për 2-3 minuta duke spërkatur sipër kaqkavallin e grirë.

Receta të ngjajshme...