• Patate të pjekura me vezë

Patate të pjekura me vezë

Perbersit:
4 patate
2 qepë
2 gota ujë
2 decilitra vaj
erëza te thata
kripë dhe piper i zi.

Pergatitja:
Në një enë rezistuese ndaj zjarrit qitni qepën e grirë, pastaj shtoni pataten e prerë në feta, erëzat dhe vajin dhe që të gjitha përzieni me dorë.

Pastaj qitni ujë dhe futeni në furrë shporeti në 250 gradë celsius që të piqet.

Tundni shtesën nga vezët, vaji, erëzat dhe mielli dhe që të gjitha qitni sipër patateve.

Futeni sërish në furrë që të piqet.

Në patatet e pjekura të nxehta mund të qitni edhe pak kaçkavall të grirë në rende.

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...

3 Responses

  1. Miss Pay says:

    Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

  2. Looking forward to reading more. Great post.Much thanks again. Awesome.

  3. Thanks for your entire labor on this site. Ellie take interest in getting into investigations and it’s easy to understand why. My partner and i know all regarding the lively way you make both useful and interesting guides via this website and even cause participation from other people on the concept then our child is truly becoming educated a lot. Have fun with the rest of the year. You are always carrying out a wonderful job.

Leave a Reply