• Pilaf

Pilaf

60 min 4 servime

Përbërësit:

  • 50 ml vaj
  • 1 kokë më e madhe qepë
  • 3 kaqik pule
  • 2 karota më të mëdha
  • 1 filxhan oriz 2 dl
  • 4 gota me 2 dl ujë
  • kripë
  • piper
  • erëza

Përgatitja:

Pritini imët qepët dhe copëtoni karrotat në kube. Merrni një tigan të thellë dhe derdhni vajin. Coptoni kaqikët, shtoni perimet me kripë, piper, erëza, ziejini për 15 minuta, më pas shtoni orizin dhe ziejini për 5 minuta, hidhni 4 gota me 2 dl ujë. Kur zierja të kryhet, derdhet në tigan dhe vendoseni në furrë që të piqet.

Receta të ngjajshme...