• Pogaçe

Pogaçe

Përbërësit:
2 vezë, 1 gotë vaj, gjysme gote jogurt, 3 lugë të gjellës gjalpë, 1 lugë kripë, 1 maje, 2 Pluhur pjekje, 2 lugë të gjellës sheqer, 1 gotë ujë të vakët, 4 gota miell.

Në brendësi:
djathë.

Përgatitja:
Në një enë e derdhni sheqerin, majën, ujin e vakët dhe i përzieni.

Në një pjatë tjetër e derdhim gjalpin, jogurtin, vezët, kripën, vajin vegjetal dhe pluhur pjekjën dhe i përzieni.

Pastaj e gjithë glazurën e derdhni në një enë të përbashkët duke ia shtuar miellin dhe përzier.

Brumin e lëni rreth 30 minbuta në pritje, ia japni formën dhe pogaçet i lyeni me të kuqët e vezës dhe i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...

9 Responses

 1. Leola Vall says:

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 2. eebest8 best says:

  “I really liked your blog article.Really thank you! Want more.”

 3. “I think this is a real great article post.Really looking forward to read more. Great.”

 4. 407157 763464Hello. I wanted to ask one thingis this a wordpress web internet site as we are planning to be shifting more than to WP. Furthermore did you make this template yourself? Thanks. 325290

 5. 17100 674891You produced some decent points there. I looked online for the concern and discovered many people might go as properly as using your internet internet site. 257815

 6. 707134 327495you are in point of fact a excellent webmaster. The site loading velocity is remarkable. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. youve done a fantastic activity on this topic! 810174

 7. 597063 31242We maintain your page. Watch it offline once more soon. Very fascinating write-up. 343180

 8. 948235 747596I like you blog (dsol, je suis francais, je parle mal anglais) 342590

 9. coepage says:

  163634 567915Looking forward to move into another hous?! […]Real estate busines is acquiring more and more less protitable, take a look at why[…] 49219

Leave a Reply