• Pulë me Oriz

Pulë me Oriz

Përbërësit:
1 kg mish pule, 500 ml ujë, 2 gota të ujit oriz, 1 qepë, 1 karrota, 1 lugë piper i kuq, vaj, kripë, piper i zi.

Përgatitja:
Mishi i pules qofte ajo pule e tere, qoft vetem kofshe nuk ka rendsi, pastrohet, ndahet ne pjese (nese eshte pule e plote), piperoset, kriposet me melmese vegete.

Pula vihet ne tave ne te cilen kemi qitur pak vaj dhe e fusim taven ne furre te piqet per 30 minuta ne temperature 180 grade.

Nje nje ene tjeter grihet qepa dhe karrota imet dhe fergohen ne vaj derisa te zbuten. Ne kete ene shtohet uji dhe orizi.

Kjo permbajtje lihet te vloj edhe per 30 minuta e mbuluar dhe pasi uji te shteroj dhe orizi te jete zier, orizin e qesim ne taven ku eshte mishi i pules dhe e pjekim ne furre edhe per 10 minuta.

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks , I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

Leave a Reply