• Qofte pa mish

Qofte pa mish

30 min 15 servime

Përbërësit:

  • 3 kunguj
  • 2 vezë
  • 1 karotë
  • 3 gota kafeje miell
  • 1 qepë
  • 1 tufë kopër
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji piper të zi

Përgatitja:

Grini kungulleshkat me pjesën e madhe të rendes.

Shtrydhni lëngun nga kungull i njomë i grirë.

Kombinoni kungullin e njomë, karotat, 2 vezë 1 tufë qepë të freskëta, 1 tufë kopër, 1 lugë çaji kripë, piper të zi dhe 3 filxhanë kafe miell në një enë të madh.

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku dhe përziejeni ato me një shpatull derisa të bëni një masë homogjene.

Vendosni secilën kifle në 1 lugë dhe hedhni në tigan.

Fërgoni në vaj deri në kafe të artë.

Servoni në pjatë shërbyese me leter dhe shërbejeni me kos të rrahur.

 

Receta të ngjajshme...