• Recetë e lehtë për makarona

Recetë e lehtë për makarona

32 min 2 servime

Përbërësit:

  • 1/2 pako spageti
  • 2 të kuq të vezes
  • 1/2 pako e vogël krem
  • 4 lugë  djathë parmixhan i grirë
  • 10 feta proshutë mishi
  • 1 grusht majdanoz i grirë imët
  • 1 lugë çaji piper i zi terren
  • 1 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Ziejeni makaronat në ujë të kripur derisa të trashet.

Vendosni 2 të verdhë të vezëve në një tenxhere të madhe, duke skuqur shpejt, deri në një pamje homogjene (për 1-1.5 minuta). Falë këtij procesi, të verdhën e vezëve nuk do të mbeten të papërpunuara.

Largoni  tenxheren nga zjarri, shtoni përbërësit e tjerë dhe përzieni mirë përbërësit mirë.

Shtoni  makaronat e ziera, shtoni gradualisht 1/2 lugë ujë nga përzierja e vezëve. Ndërsa shtoni ujin, mos harroni të përzieni përzierjen në të njëjtën kohë.

Kombinoni makaronat tuaja të filtruara me salcën  dhe lëreni salcën të arrijë në të gjithë makaronat.

Receta të ngjajshme...