• Revani e Thjeshtë

Revani e Thjeshtë

Përbërësit:

 • 4 vezë,
 • 1 gote sheqer,
 • 220gr margarin e shkrirë,
 • 1 gote grizë,
 • 2 luge miell,
 • 1 gote ajkë e tharte ose kos,
 • ½ pluhur për pjekje,
 • 3 gota sheqer,
 • 4 gota ujë,
 • 1 sheqer vanile.

Përgatitja:
Perziejme vezet me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri.

Me pas shtojme margarinen e shkrire, miellin e perzier me pluhurin per pjekje, grizen dhe ne fund edhe kosin.

Te gjitha I perziejme mire dhe qesim ne kallep te lyer dhe permillur me madhesi 25×35 dhe pjekim ne 180 grade per 25-30 minuta ose derisa pjekja vertetohet me rremojce.

Ziejme shurupin me ujin, sheqerin dhe sheqerin e vaniljes dhe pas pjekjes ne revanin e nxehte shtojme shurupin e nxehte dhe kthejm kallepin prap ne furre te nxehte edhe per 5 minuta dhe me pas e largojme nga furra.

Embelsiren e leme te ftohet mire ne frigorifer dhe pastaj e presim ne katrorka.

Dekorojme me kokos sipas deshires.

Receta të ngjajshme...

3 Responses

 1. Willow Argie says:

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 2. “Visiting businesses for online revenue work after your evening is closed for by the vendor and sales assistance seven days per week.”

 3. eebest8 best says:

  “Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol”

Leave a Reply