• Revani Klasike

Revani Klasike

Përbërësit:
3 vezë, 1 gote jogurt, gjysme gote vaj vegjetal, 1 gote sheqer, 1 gote bollgur, 1 gote miell, 1 Pluhur pjekje,
lëkurë portokalli.

Për sherbet:
3 gota sheqer, 3 gota ujë, gjysme lëng limoni.

Përgatitja:
Vezët dhe sheqerin i përziejmë mirë, pas përzierjës së nevojshmë ia shtojmë përbërësit e tjerë.

Glazurën e përgatitur e derdhim në tepsinë e lyer me vaj dhe e vëmë në furrë për pjekjë në temperaturë 190 gradë celsius derisa të skuqet.

Për sherbet, ujin dhe sheqerin e derdhni në një tenxhere dhe e zieni rreth 5-10 minuta, pastaj ia shtoni lëngun e limonit.

Sherbetin ia derdhni revanis së ftohur, revanin e zbukuroni me kokos dhe e preni në copa.

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...

9 Responses

 1. “Thanks-a-mundo for the blog.Much thanks again. Fantastic.”

 2. 464679 35280Fantastic task! 911591

 3. 63188 953262Spot ill carry on with this write-up, I truly feel this internet site requirements a great deal far more consideration. Ill oftimes be once far more to see far far more, many thanks that info. 80809

 4. 783331 126637Nie and informative post, your every post worth atleast something. 170598

 5. 443813 587245Yay google is my king helped me to uncover this excellent web web site ! . 785742

 6. 884590 400089I think one of your advertisings caused my web browser to resize, you might want to put that on your blacklist. 968074

 7. tutorial says:

  217974 327759I gotta favorite this web site it seems invaluable extremely helpful 121877

 8. C++ Tutorial says:

  995352 552303Hello! I basically want to make a enormous thumbs up with the great information youve here during this post. We are returning to your weblog for additional soon. 765794

 9. 614311 294062Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this before. So good to get somebody with some original thoughts on this topic. realy we appreciate you starting this up. this fabulous site are some points that is required on the internet, somebody with just a little originality. beneficial function for bringing a new challenge on the world wide internet! 635368

Leave a Reply