• Rolatë me mollë

Rolatë me mollë

Perbersit:
6-7 molla te grira ne rende
1 gote sheqer
1 gote ujë
2 luge te vogla kanellë
te grira arra
PËRBËRSIT PËR BRUMIN:
3 vezë
1 gote sheqer
1 gote qumësht
½ gote vaj
2 gota miell
1 pluhur për pjekje
1 sheqer vanilje.

Pergatitja:
Mollet e grira i qesim ne nje ene,shtojme sheqerin,kanellen dhe ujin
Ziejme duke perzier derisa lengu te shterroje
Masen me mollet e ziera e qesim ne nje kallep te mbuluar me leter per pjekje
Pasta perzijme perbersit per brumin dhe pasi te fitojme nje mase homogjene e qesim siper molleve mbi letren per pjekje
Pjekim ne 180 grade derisa te merr ngjyre te kuqrremt
Pas pjekjes.mbulojme me leter per pjekje tjeter,dhe rrotullojme ne nje tabak tjeter
Tanim largojme letren ne te cilen eshte pjekur,dhe me ndihmen e letres se perfundme tanim e mbeshtjellim ne role
Rolet i sheqerosim me sheqer pluhur.

Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. Wally Barias says:

    Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just great and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

Leave a Reply