• Salcë e kombinuar me perime

Salcë e kombinuar me perime

45 min 8 servime

Përbërësit:

  • 1.5 kilogramë domate
  • 4 copë speca të kuq
  • 6 copë speca të gjelbërt
  • 5 thelbinjë hudhër
  • 4 lugë uthull
  • 1/2 filxhan çaji vaj ulliri
  • 1/2 lugë çaji kripë
  • 1 lugë majdanoz

Përgatitja:

Qëroni domatet dhe kalojini nëpër blender

Vendosini domatet në një tenxhere dhe ziejmë mbi nxehtësinë mesatare.

hedhni dhe specat në blender pastaj bashkoni me domatet

Shtoni hudhëren, uthull, vaj ulliri dhe kripë, dhe pastaj fikni nxehtësinë.

Në fund, shtoni majdanozin e grirë imët dhe përzieni.

Mbushni kavanozët që dëshironi t’i mbani me salcën e mëngjesit dhe mbyllni kapakët dhe kthejeni ato përmbys.

Pas ftohjes, atë mund ta shërbeni në mëngjes, në bukë.

Receta të ngjajshme...