• Salcë për mish pule

Salcë për mish pule

25 min 6 servime

Përbërësit:

  • 1 lugë gjalpë
  • 4 lugë të gjellës miell
  • 2 gota supë pule
  • 1,5 lugë çaji
  • 1 lugë çaji piper të zi

Përgatitja:

Ngrohni gjalpin në një tigan. Shtoni miell dhe pjekeni derisa të marrë erë dhe të kthejë ngjyrën e kafesë së qumështit.

Shtoni kripë dhe piper dhe ëmbëlsoni.

Ngadalë shtoni gjithë supën e pulës në përzierjen e miellit dhe të gjalpit dhe llokoçisni vazhdimisht.

Kur salca e gatuar në nxehtësi mesatare fillon të errësohet,  gatuajeni për 2-3 minuta më shumë, atëherë merrni atë nga zjarri dhe shërbejeni të nxehtë me pulë.

Receta të ngjajshme...