• Sallatё me lulelakёr

Sallatё me lulelakёr

Përbërësit:

  • 1 lulelakër,
  • 2 gota vaj,
  • 1 lëng limoni,
  • 150 gr qepë,
  • 2 vezë,
  • Gjysmё tufe majdanoz,
  • kripë.

Hapat:

Lajini lulelakrat, pastroni dhe shqyeni nё lule tё vogla dhe vendosni nё ujё tё kripur pёr zierje derisa tё zbuten.

Pasi tё zbuten, hiqen nga uji dhe lihen tё ftohen.

Pёr salcё, nё njё enё tё thellё pёrzihet vaji dhe lёngu i njё limoni, shtohet qepa e copёtuar imёt, vezёt e ziera dhe majdanozi i copёtuar.

Shtoni kripё, pёrzieni dhe lulelakrёs sё ftohur i hidhni salcёn e pёrgatitur, pёrzieni mirё dhe shёrbeni menjёherё.

Ju bёftё mirё!

Receta të ngjajshme...