• Sallatë me makarona

Sallatë me makarona

Perbersit:
1 makarona
3 karrota
2 tasa jogurt me hudhër
kripë
PËRMBI
2 lugë gjalpë.

Pergatitja:
Makaronat e vogla i vendosim në një tenxhere për zierje, pas zierjës i kullojmë.

Makaronat i përziejmë me hudhër, jogurtin dhe kripë.

Karrotën e bëmë nerende dhe e fërgojmë në tigan me gjysmë gote të çajit vaj vegjetal, ujë dhe pak kripë.

Gjysmën e makaronave të ziera i vendosim në një pjatë, përmbi ia vendosim karrotën e fërguar dhe së fundmi pjesën tjetër të mbetur të makaronave.

Përmbi ia derdhim gjalpin e shkrirë dhe do të jetë e gatshme për shërbim.

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply