• Sallatë me tranguj dhe kos

Sallatë me tranguj dhe kos

Përbërësit:

  • 1-2 tranguj te mesem,
  • 150-200 ml kos,
  • kripë,
  • piper i zi,
  • 2 thelbinjë hudhër,
  • magdanoz.

Hapat

Trangujt i qerojme pjeserisht, dhe prej ne kartora te vogla ose grijme ne rende ne pjesen me te trashe.

Kriposim dhe leme te qendrojne ashtu te kripura ne nje ene vecmas qe te leshojne lengun e vet trangujt.Leme per nje kohe psh, derisa te pergadisim ushqimin kryesor.

Pastaj kullojme lengun e tepert,shtojme kosin,thelpinjet e hudhres te grira imet, dhe pak magdanoz.

Perzijme dhe sevojme me mish te pjekur,pite etj sipas deshires

Receta të ngjajshme...