• Sarma Gjirokastre

Sarma Gjirokastre

Përbërësit:
gjysmë kg oriz
2 kokrra vezë
erëza
1 dorë qepë e njomë
gjethe rrushi.

Përgatitja:
Si fillim ziejmë pak gjethet e rrushit derisa të marrin një valë dhe më pas i kullojmë.
Vazhdojmë procedurën duke zier pak orizin.
E hedhim në tas.
Vrasim me duar erëzat dhe qepën me pak kripë dhe i shtojmë tek orizi bashkë me përbërësit e tjerë.
Hedhim pak vaj tek kjo masë dhe e lemë.
Marrim gjethet e rrushit që i mpeksim me këtë përbërje.
I vemë në tenxhere të ziejnë dhe i servirim në pjatë.

Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. Great line up. We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

Leave a Reply