• Sarme me lakër të bardhë

Sarme me lakër të bardhë

Përbërësit:
15-20 gjethe lakre
10 qepë
500 gram mish të grirë
100 gram oriz
100 ml vaj
kripë, piper
Përgatitja:
Në fillim e shpëlajmë mirë lakrën dhe e fusim në një tenxhere me ujë të nxehtë.
E lëmë rreth 10 minuta dhe më pas filloni të shkëpusni gjethet prej saj.
Në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën. Më pas shtoni mishin e grirë dhe në fund orizin.
I trazoni mirë derisa përbërësit të zbuten.
Tani marim 1 gjethe të lakrës dhe i vendosim  në qendër dy lugë gjelle nga masa që përgatitëm.
Me kujdes i rrotullojmë në formë cilindrike. Kështu veprojmë deri në fund me çdo gjethe.
Tani i vendosni në një tavë dhe i fusni në furrë për 20 minuta, në temperaturë 180 gradë.
Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

2 Responses

  1. Danilo Gregg says:

    Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

  2. Rattling wonderful visual appeal on this web site, I’d value it 10 10.

Leave a Reply