• Si të përgatitni salcë boloneze për makarona

Si të përgatitni salcë boloneze për makarona

50 min 4 servime

Përbërësit:

 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë të mëdha
 • 1 karrot
 • 2 thelpinjë hudhër
 • 1 lugë gjelle paste domate
 • 1 lugë çaji trumzë
 • 150 gram mish viçi
 • 1 gjethe dafine
 • 2 copë domate të mëdha
 • 1 lugë çaji piper i zi
 • 1 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh. Shtoni qepë,karroten pastaj  hudhrën, pastën e domateve, trumzën,mishin  e grirë, vazhdoni dhe përzieni.

Coptoni domatet dhe përzieni me blender dhe shtoni në tigan më  pas shtoni një  gjethe dafine,gatuajeni në zjarr për rreth 30 minuta. Përzieni vazhdimisht.

Hiqeni fletën e dafines nga përzierja e salcës.

Me kripë, piper të zi të freskët, mund të kombinoni salcën që shijohet me makaronat e nxehta.

Receta të ngjajshme...