• Sos me hudhër dhe borzilok

Sos me hudhër dhe borzilok

15 min 1 servime

Përbërësit:

  • 1 tufë borziloku
  • 1⁄2 tufë nenexhiku të freskët
  • 1⁄2 tufë hudhër të freskët
  • 1⁄4 filxhan kos
  • 1.5 gota vaj ulliri
  • 1 gotë arra
  • 1 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Lani hudhrën e freskët bukur dhe copëtojini pjesët e gjelbra të vockla. Shtrydhni 3-4 thelbi të hudhrës.

Ndajë borzilokun dhe nenexhikun e freskët.

Vendosni borzilok, rrjedhjet e freskëta të hudhrës, hudhrat dhe arrat në një enë dhe përzijeni me blinder.

Pasi ta keni marrë mirë, shtoni kosin e filtruar dhe kripën dhe ekzekutoni përsëri.

Shtoni vaj ulliri pak nga pak. Kur të merrni një salcë të ashpër, ndaloni blinderin. Hidhni salcën e përgatitur në një kavanoz. Mund ta përdorni në sallatën që dëshironi, ose mund ta konsumoni si salcë.

Receta të ngjajshme...