• Sos për Mish

Sos për Mish

30 min 4 servime

Përbërësit:

  • 6 lugë majonezë
  • 2 lugë kos
  • 1 lugë gjelle ajkë
  • 2 thelpinjë hudhër
  • 3-4 degë kopër
  • 3-4 degë majdanoz
  • 3-4 copë gjethe borziloku
  • 1 lugë çaji lëng limoni
  • 1 lugë çaji piper i zi1
  • lugë çaji kripë

Përgatitja:

Pritini imët borzilokun, koprën dhe majdanozin.

Qëroni lëkurën e hudhrës dhe grijeni atë.

Transferoni majonezin , hudhëren e grirë, kosin dhe ajkë  në një enë të vogël.

Shtoni borzilokun, koprën dhe majdanozin e copëtuara, lëngun e limonit, kripën dhe piperin dhe përzieni.

Transferojeni në një enë ose kavanoz të vogël dhe konsumojeni me kënaqësi.

Receta të ngjajshme...