• Tollumba

Tollumba

Përbërësit:
1/2 l qumësht
1/2 l ujë
4 veze
6 lugë vaj
pak krip
1 pluhur për pjekurina
400-500 gr miell
Për sherbetin:
700 gr sheqer
1/2l ujë
lëngu i 1 limoni

Përgatitja:
Vlojmë ujin me qumësht dhe në të shtojmë miellin e pëzier me pluhur për pjekurina.
Përziejmë mirë pandërprerë deri të ndahet masa nga tenxherja.Kur te ftohet masa i qesim 4 vezet e rrahura.
Me këtë masë mbushim shiringën për tullumba dhe i fërgojmë në vaj të nxehtë.I renditim në një enë dhe kur të ftohen ia qesim sherbetin e nxehtë(jo valë).Sherbeti zihet 10 minuta.

Receta të ngjajshme...

7 Responses

 1. Beautiful says:

  8120 685464Fantastic article mate, maintain the great work, just shared this with ma friendz 22116

 2. 289327 333383educator, Sue. Although Sue had a list of discharge instructions in her hand, she paused and 895603

 3. 500049 157532Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know some with the pictures arent loading properly. Im not certain why but I think its a linking concern. Ive tried it in two different web browsers and both show exactly the same results. 673341

 4. ___1* says:

  833166 707867Employing writers exercises such as chunking. They use numerous websites that contain several creative writing exercises. Writers read an exercise, and do it. 681982

 5. C++ Tutorial says:

  981843 583134You produced some decent points there. I looked online for your difficulty and located a lot of people will go together with with the internet site. 481861

 6. 477538 830503I visited a great deal of internet site but I conceive this one holds something special in it in it 851327

 7. 733386 304609Id should verify with you here. Which isnt something I often do! I enjoy studying a publish that can make folks think. Also, thanks for permitting me to remark! 404144

Leave a Reply