• Tortë e Shpejtë

Tortë e Shpejtë

Përbërësit:
2 pako pishkote (biskota te shkrifta me te cilat behet tiramisuja), 500ml ajkë e ëmbël (hopla per embelsira), 150gr çokollatë, sipas deshires sheqer pluhur, 200ml qumësht per njomjen e bsikotave.

Përgatitja:
Pishkotet e ndajme ne tri vende me numer te njejte per tri shtresa.

Ne nje ene qesim ajken e embel dhe ngrohim derisa te MOS vloje dhe ne te shtojme cokollaten e coptuar dhe perziejme derisa te shkrihet cokollata.Kremin e leme te ftohet, duke perzier ne nderkohe.

Ne nje kallep te ngushte radhisim pishkotet e njomura ne qumesht nje shtrese,nje shtrese nga krmei me cokollaten dhe ajkene embel dhe kshtu derisa te hargjohen ajka dhe pishkotat.

Dekrojme me krem pana(shllag) sipas deshires.

Receta të ngjajshme...

2 Responses

  1. “A big thank you for your post. Keep writing.”

  2. eebest8 best says:

    “I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really great D. Good job, cheers”

Leave a Reply