• Torte Kapela

Torte Kapela

Përbërësit për petë:
6 vezë
400 gr sheqer
400 gr miell
2 lugë kakao
3 lugë të vegjël vaj
1 pluhur për pjekje

Përbërësit për fill:
1/2 qumësht
4 lugë sheqer
9 lugë miell
250 gr margarin
200 gr sheqer pluhur

Përbërësit për mbështjellje:
200 gr kokos
1 çokolladë për pjekje
Arra sipas dëshirës

Përgatitja:
Së pari rrahim vezët me mikser, shtojmë sheqerin dhe vazhdojmë të rrahim derisa fitohet një masë e dendur.
Pastaj shtojmë miellin, kakaon, dhe pluhurin për pjekje. Masën e fituar te brumit e pjekim në 250 °C.
Pasi të piqet brumi, me një gotë e ndajmë brumin në rrathë.

Përgatitja e fillit: 
Qumështin e ndajmē në 2 enë për gjysmë, në një enë vendosim qumështin me 4 lugë sheqer, në enën tjeter qumështin me miell.
Qumështin me sheqer e vëmë në zjarr, pasi te filloj të vlojë, shtojmë pjesën tjetër të qumshtit me miell, dhe e përziejmë derisa të fitohet një masë e dendur.
Margarini duhet të jetë në temp.të dhomës dhe i shtojmë sheqer pluhur. Masës së fituar më parë i shtojmë margarinin me sheqer pluhur.

I bashkojmë dy rrathë të petës, i lyejmë me fill në mes, dhe anash, dhe më pas i rrokullisim në kokos.

Receta të ngjajshme...

9 Responses

 1. gypsies says:

  353046 565473Sorry for the huge review, but Im truly loving the new Zune, and hope this, as effectively as the outstanding reviews some other people have written, will aid you decide if its the proper choice for you. 135022

 2. 988017 304956The good intreguing articles keep me coming back here time and time once again. thank you so much. 201675

 3. 401976 212905Thank you for sharing with us, I conceive this web site really stands out : D. 170115

 4. 433047 534826Hey there! Good stuff, please keep us posted when you post again something like that! 201883

 5. 775726 608278Thank you for your really very good information and feedback from you. san jose car dealers 372239

 6. 18765 141858Thank you, Ive just been looking for details about this topic for a although and yours is the greatest Ive discovered till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the supply? 574889

 7. 79984 13197Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog! 62618

 8. 452911 181377Hey! Nice stuff, do tell us when you post something like that! 109045

 9. 53130 824292You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and identified most individuals will go along with with your site. 189829

Leave a Reply