• Tortë kokosi

Tortë kokosi

Përbërësit:

 • 210 gr miell gruri
 • 125 gr griz ose miell misri
 • 210 gr margarin
 • 210 gr sheqer
 • 225 ml qumësht kokosi
 • 75 gr kokos
 • 2 limon
 • ½ pluhur për pjekje
 • 150 gr sheqer pluhur
 • 1 luge lëng limoni
 • 300 luge qumësht kokosi

Përgatitja:

Pergadisim kallepin per embelsira qe I largohet rrethi me madhesi 26 cm te cilin e mbulojme me leter per pjekje.

Perzijme margarinen e mbajtur ne temp ambienti me sheqerin derisa te behet mase kremoze.

Shtojme ngadale gjat perzierjes qumeshtin e kokosit,lengun e limonit, dhe levoren e grir ne rende te limonit.

Perzijme miellin e grurit,pluhurin per pjekje,miellin e misrit ose grizen, dhe te gjitha keto I shtojme tek perbersit e lengshem.

Masen e perziejme mire me luge dhe qesim ne kallep,pjekim ne 160 grade per 50 minuta.

Pandispanjen e pjekur e leme te ftohet teresisht.

Ne nje ene te vogle qesim sheqerin pluhur,lengune limonit dhe dhe qumeshtin e kokosit.

Glazuren me lengune limonit e qesim siper pandispanjes se ftihur dhe leme te ftohet ne temp ambienti.

 

Ju befte mir!

 

Receta të ngjajshme...

1 Response

 1. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

Leave a Reply