• Tortë me fruta

Tortë me fruta

Përbërësit:

  • 200 g kokos
  • 200 g sheqer
  • 500 ml qumësht
  • 2 qese xhelatinë
  • 100 g çokollatë gatimi
  • 100 g çokollatë qumështi
  • 2 banane
  • 500-600 g ananas të freskët
  • 200 ml salcë kosi e ëmbël

Përgatitja:

Për bazën, ngrohni qumështin dhe sheqerin zierje dhe shtoni kokosin Përzierja do të jetë e trashë dhe e thatë. Gjatë asaj kohe, njomni xhelatinën në ujë dhe shtojeni në kokos dhe qumësht.

Derdhni përzierjen në një kallap torte dhe vendoseni në frigorifer të ftohet për 1-2 orë. Kjo do të thotë, derisa të forcohet. Pastaj shkrihet çokollata dhe përzihet ne ananas dhe unazat më të mëdha banane.

Frutat i vendosin në çokollatë i  vendosim sipër bazës së arrës së kokosit.

Tortën e dekorojmë me thërrime çokollate dhe mund ta servirni menjëherë ose ta lini të shërbejë në frigorifer.

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...