• Torte me kikirika

Torte me kikirika

Perbersit:

1 Tako te gatshme
1 shllag krem
1 gotë qumësht
PËR KARAMEL
1,5 gota sheqer
4 lugë ujë
1 Krem
200 gr kikirika
1 lugë gjalpë.

Pergatitja:

Në një tenxhere e derdhim sheqerin, ujin dhe e vëmë në zjarr, derisa të shkrihet sheqeri.

Sheqerit të shkrirë ia derdhim kremin dhe e përziejmë mirë.

Së fundmi ia shtojmë kikirikat, gjalpin dhe e fërgojmë mirë.

Takon e gatshme e premë në midis, ia vendosim karamelën e përgatitur dhe pjesën tjetër të takon përmbi.

Së fundmi e lyejmë tortën me krem shllag dhe e vëmë në frigorifer për pritje rreh 2 orë.

Ju bëftë mirë!

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply