• Tortë me lajthi e çokollatë

Tortë me lajthi e çokollatë

Perbersit:

150 gr gjalpë
100 gr kakao
5 lugë gjelle sheqer
4 lugë gjelle lajthi të bluara
3 lugë gjelle miell
1 pluhur pjekurinash
Dressing:
100 ml qumësht
100 ml lëng portokalli
Kremi:
700 ml ajkë për gatim
200 gr çokollatë me lajthi
200 gr cokollatë gatimi
3 lugë gjelle lajthi të bluara.

Pergatitja:

Të bardhët e vezëve rrahini bashkë me sheqerin derisa të formoni një shkumë të fortë.

Shtoni edhe të verdhët e vezëve dhe sërish rraheni masën mirë.

Pastaj shtoni gjalpën, kakaon, sheqerin, lajthitë e bluara, miellin dhe pluhurin për pjekurina.

Këtë masë hidheni në kallëpin për pjekje dhe piqeni në furrën e parangrohur në 160 gradë për 30 minuta.

Ajkën e gatimit ngroheni bashkë me çokollatën për gatim dhe çokollatën me lajthi. Shtoni edhe lajthitë e bluara dhe përziejeni mirë.

Njëkohësisht ngroheni qumështin dhe bëjeni bashkë me lëngun e portokallit. Me këtë lëng lageni petën e pjekur të tortes.

Sipër saj hidhni kremin e përgatitur.

Para konsumimit, torta duhet të ftohet pqër disa orë në frigorifer.

Ju befte mir!

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply