• Tortë me mjedër

Tortë me mjedër

Përbërësit:

 • 5 vezë
 • 5 lugë sheqer
 • 4 lugë miell
 • 1 qese pluhur pjekje

Për mbushjen e vaniljes:

 • 1 litër qumësht
 • 9 lugë sheqer
 • 3 qese puding me vanilje
 • 125 g margarinë

Për mbushjen e mjedrës:

 • 500 g mjedër
 • 500 ml ujë
 • 300 g sheqer
 • 2 qese me puding me mjedër

Për dekorim:

 • 200 g krem ​​

Përgatitja:

Përzijeni të bardhat e vezëve me mikser Shtoni 5 lugë sheqer dhe përzieni pak më shumë, derisa sheqeri të tretet. Pastaj shtoni të verdhën e vezëve, miellin dhe pluhurin për pjekje. Bashkoni gjithçka. Masën e derdhim në tepsi, të lyer me vaj dhe të spërkatur me miell. Piqeni për rreth 20 minuta në 200 C.

Mbushja me mjedër: Hidh 3 dl ujë dhe 300 g sheqer Vendos të gatuaj. Kur të ziejë shtoni mjedrat (kam përdorur mjedra nga frigorifer). Gatuani për rreth 10 minuta në nxehtësi të ulët. Më vete përzieni pudingun e mjedrës në 2 dl ujë dhe derdhni në sherbetin e mjedrës. Gatuani deri sa të trashet (rreth 5 minuta). Derdhni mbushjen e ngrohtë mbi kore, dhe lëreni të ftohet.

Krem i vaniljes: Përzijeni 700 ml qumësht me 9 lugë sheqer dhe . Shpërndani pudingun e vaniljes në 300 ml qumësht të mbetur, derdhni në qumështin e zier dhe gatuajeni. Lejo që të ftohet. Ndajini veçmas 125 g margarinë dhe kombinohen me pudingun e vakët. Vendoseni këtë mbushje sipër mbushjes së mjedrës.

Dekoroni me krem të bardhë

Lëreni të ftohet.

Receta të ngjajshme...