• Torte Rafaello

Torte Rafaello

Përbërësit për petën:
7 të bardha vezësh
150 gr sheqer
1 vanil sheqer
1 pluhur për pjekurina
150 gr kokos
70 gr miell

Përbërësit për kremin:
7 të kuqe të vezëve
2 kese puding vanile
700 ml qumësht
100 gr margarin
100 gr sheqer pluhur
500 ml ajkë e ëmbël

Nevoiten edhe:
12 copë keksa “Petit Beurre”
100 ml qumësht
50 gr kokos

Përgatitja:
Rrahim të bardhat e vezëve pas pak i shtojmë sheqerin dhe vanil sheqerin,rrahim përsëri deri të formohet shkumë e fortë.
Pluhurin për pjekurina e përziejmë me miell dhe e shtojmë tek shkuma me të bardhat e vezëve.Ne fund shtojmë kokosin dhe e përziejmë ngadal me lugë.
Masën e qesim nv tepsi rreth 26 cm të shtruar me letër të yndyrshme.
Pjekim në temperaturë 170*C rreth 15-20 minuta.
Kur të ftohet e kthejmë përmbys në një enë tjetër dhe e lagim me pak qumësht 4-5 lugë gjelle.

Përgatitja e kremit:
Të kuqët e vezëve i përziejmë me 200 ml qumësht dhe me pudingun.Qumështin tjetër të mbetur e qesim që të vlojë.Kur të vlojë qumështi e qesim masëbn e përgatitur dhe e ziejmë si qdo puding tjetër duke e përzier vazhdimisht qe mos të mbetet kokrra.
Sapo të trashet e largojmë nga zjarri dhe e lejmë të ftohet.
Kur të ftohet masa e perziejmë me margarinën të cilën e kemi rrahur(me mikser) më parë me sheqer pluhur si dhe me ajkën gjithashtu të rrahur me mikser.
Me gjysmën e këtij kremi të përgatitur lyejmë petën,pastaj radhitim keksat e zbutur në qumësht ,mbi keksa qesim edhe pjesën tjetër të kremit.E dekorojmë me kokos si dhe me toptha”Rafaello” sipas dëshirës.
P.S.Topthat “Rafaello”mundeni me i pergatit edhe vet.Ndajme pak nga kremi i shtojme edhe pak kokos dhe formojme topthat.

Receta të ngjajshme...

12 Responses

 1. cockring says:

  Thank you ever so for you article.Much thanks again. Great.

 2. Good guy says:

  313640 660916I like you blog (dsol, je suis francais, je parle mal anglais) 953705

 3. 372740 130459Just wanna input on few common items, The website design is perfect, the articles is extremely great : D. 141652

 4. 730456 585427Hey! Excellent stuff, please keep us posted when you post something like that! 583681

 5. 953498 775982An fascinating discussion is worth comment. I do believe which you ought to write read much more about this topic, it will not be considered a taboo topic but generally every person is too couple of to communicate in on such topics. To yet another. Cheers 450577

 6. 756432 915477Hi. Cool post. Theres a dilemma with the internet site in chrome, and you may want to check this The browser may be the marketplace chief and a big component of other folks will miss your exceptional writing due to this dilemma. I like your Post and I am recommend it for a Web site Award. 726606

 7. 267575 594993educator, Sue. Although Sue had a list of discharge instructions in her hand, she paused and 158435

 8. 159041 183600Nice post. I learn something a lot more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. Id prefer to use some with the content on my weblog whether you dont mind. Natually Ill give you a link on your web weblog. Thanks for sharing. 236974

 9. 91367 455250Hey there guys, newbie here. Ive lurked about here for just a little whilst and thought Id take part in! Looks like youve got quite a good location here 308569

 10. 560176 28052Hey there. I want to to inquire somethingis this a wordpress weblog as we are thinking about shifting more than to WP. Also did you make this theme on your personal? Thanks. 564474

 11. Food Blog says:

  469427 452156never saw a website like this, relaly impressed. compared to other blogs with this write-up this was definatly the very best web site. will save. 150432

 12. 39221 922276somehow identified your site when i was kind of stoned. very good read 151484

Leave a Reply